Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dla klientów i inwestorów, gdzie przybliżamy podstawowe zalety i funkcje posadzki anhydrytowej.
Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem dla klientów i inwestorów, gdzie przybliżamy podstawowe zalety i funkcje posadzki anhydrytowej.
1. Dlaczego właśnie posadzka ahydrytowa Agilia Sols A produkcji Holcim dawnej Lafarge?
Posadzka anhydrytowa jest idealnym rozwiązaniem jako podkład podłogowy - jest dwukrotnie mocniejsza od cementowej, posiada właściwości samopoziomujące, a także doskonale przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego.
Proponujemy Państwu materiał na posadzkę produkowany przez firmę Holcim dawniej Lafarge. Jest to najlepszy materiał pod względem jakości - produkowany jest z certyfikowanych kruszyw oraz opiera się na sprawdzonej recepturze. Każda produkcja jest nadzorowana przez laboratorium. Jako wieloletni wykonawca podkładów podłogowych szukaliśmy najlepszego materiału. Sprawdzaliśmy wiele firm dostarczających anhydryt na budowę, również w formie silosów jak i mobilnych wytwórni. Niestety w żadnym z przypadków nie udało osiągnąć się takiej powtarzalności w produkcji - rozwiązania te powodowały m.in. segregację kruszywa, brak odpowiednich właściwości samopoziomujących. Jedynie profesjonalna produkcja na specjalnym węźle wraz z certyfikowanym kruszywem zapewnia powtarzalność produkcji i brak późniejszych problemów z niską wytrzymałością lub brakiem właściwości samopoziomujących. Każde rozwiązanie ma jednak swoje minusy. W tym wypadku jest to ograniczone pole działania - do 100km od węzła.
Naszym klientom, którzy prowadzą budowy w zasięgu naszej działalności możemy zaproponować posadzkę najwyższej jakości.
2. Jak należy przygotować podłoże przed wylaniem posadzki anhydrytowej?
Pianka dylatacyjna powinna być przymocowana do ściany za pomocą zszywek lub kleju a w rogach szczelnie przylegać do ścian. Zabronione jest nacinanie pianki w rogach wewnętrznych i zewnętrznych.
Ułożenie styropianu należy wykonać w sposób ograniczający tworzenie się pustek przy ścianach, przewodach instalacyjnych oraz pomiędzy płytami styropianowymi w celu wyeliminowania klawiszowania pomiędzy płytami. Folię – będącą warstwą rozdzielczą – należy ułożyć bez zbędnych zagięć, fałd oraz zabezpieczyć jej krawędzie przed możliwością wpłynięcia pod nią ciekłej mieszanki (zaleca się wykonanie co najmniej 10 cm zakładek na stykach folii i sklejenie brzegów taśmą). Należy dokładnie dopasować folię w narożnikach na styku z pianką dylatacyjną.
Wszelkie otwory, łączenia, muszą być zabezpieczone taśmą klejącą lub pianą montażową.
Należy dokładnie przymocować wszystkie elementy systemu ogrzewania podłogowego oraz wszelkich kabli itp, które umieszczone zostaną w warstwie jastrychu anhydrytowego. Sposób umocowania powinien uniemożliwić wypłynięcie elementów ogrzewania na wierzch podkładu. Mocowanie należy wykonać za pomocą np. klipsów systemowych w odstępach nie większych jak 1 m. Po przymocowaniu rur, jeszcze przed zalaniem instalacji jastrychem, konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności instalacji. W tym celu należy wypełnić rury wodą i utrzymać wymagane ciśnienie przez 24 h.
Pobierz poradnik Holcim dawniej Lafarge: Poradnik Holcim Agilia Sols A.pdf
3. Jaką należy zastosować piankę dylatacyjną przyścienną?
Pianka dylatacyjna przyścienna powinna mieć grubość minimum 10mm. Wokół słupów kolumn zalecana minimalna grubość 25 mm.
4. Czy posadzka nadaje się do pomieszczeń tzw. „mokrych” typu łazienka?
Jak najbardziej wylewkę anhydrytową można stosować w łazienkach i innych pomieszczeniach „mokrych”. W przypadku miejsc, gdzie posadzka może mieć stały kontakt z wodą należy ją zabezpieczyć tak samo jak betonową posadzkę folią w płynie.
5. Jak należy pielęgnować Agilę Sols A po jej wylaniu?
Świeżo wylaną powierzchnię należy przez pierwsze dwa dni chronić przed:
silnymi przeciągami,
podmuchami wiatru,
bezpośrednim nasłonecznieniem,
zimnem,
zalaniem wodą
6. Szlifowanie posadzki - czy należy szlifować posadzkę anhydrytową?
W trakcie procesu wiązania posadzki anhydrytowej, na powierzchni tworzy się bardzo cienka warstwa mleczka anhydrytowego. Jest to bardzo ważny proces technologiczny, ponieważ ta warstwa zapewnia odpowiednie tempo oddawania wilgoci i wiązania. Jest to warstwa, która nie jest związana trwale z posadzką, dlatego należy ją w późniejszym etapie usunąć. Najlepszym rozwiązaniem jest przeszlifowanie posadzki specjalną maszyną do szlifowania.
Nasza firma ma w swojej ofercie szlifowanie posadzki anhydrytowej. Pozostawienie tej warstwy spowoduje brak odpowiedniej przyczepności następnych warstw np. kleju od płytek.
7. Jak należy przygotować posadzkę przed układaniem płytek, parkietu itp.?
Należy usunąć wierzchnią nie związaną warstwę mleczka anhydrytowego, a następnie przeprowadzić obowiązkowe wygrzewanie w przypadku ogrzewania podłogowego: zalecane jest rozpoczęcie ogrzewania od temperatury 20 stopni C i podnoszenie o 5 stopni C na dobę do osiągnięcia 50 stopni C temperatury czynnika grzewczego następnie powolne schładzanie zmniejszając temperaturę czynnika o 5oC na dobę.
Maksymalna temperatura czynnika grzewczego nie może przekraczać 50 stopni C, tak żeby temperatura oddziałująca na materiał podkładu podłogowego nie przekraczała 40 stopniC
Nie jest dopuszczone uruchamianie oddzielnych pętli ogrzewania podłogowego, całe ogrzewanie podłogowe musi pracować na jednej temperaturze. Ogrzewanie podłogowe należy uruchamiać stopniowo, bez gwałtownych skoków temperatury.
8. Po jakim czasie posadzka jest w pełni wytrzymała?
Pełna dojrzałość warstwy – po ok. 3-4 tygodniach w zależności od temperatury i wilgotności.
9. Jakie warunki musi spełniać budowa aby móc wykonać wylewkę anhydrytową?
Budowa musi być zabezpieczona w źródło bieżącej wody
Pomieszczenia muszą być zabezpieczone przed przeciągiem (zamknięte okna, możliwość zamknięcia drzwi, lub zasłonięcia drzwi wejściowych kotarą, dyktą lub grubą folią).
Temperatura minimalna wewnątrz budynku +5°C Temperatura minimalna na zewnątrz 0°C