Zapytaj o bezpłatne pomiary poziomów: 662 055 846
Zastosowanie posadzek anhydrytowych Agilia Sols A

Zapoznaj się z możliwościami zastosowania technologii posadzek anhydrytowych w budownictwie.

POSADZKA ANHYDRYTOWA AGILIA SOLS A NA WARSTWIE POŚREDNIEJ

Posadzka na warstwie pośredniej to jastrych oddzielony od podłoża nośnego cienką warstwą przekładkową – np. folią izolacyjną. Wskutek zastosowania warstwy pośredniej nie dochodzi do bezpośredniego połączenia jastrychu z podłożem. W takim przypadku zarówno posadzka, jak i podłoże mogą pracować niezależnie od siebie (w celu zapobiegania powstawaniu naprężeń, jako szczeliny dylatacyjne między jastrychem a pionowymi elementami budynku takimi jak ściany czy słupy należy stosować elastyczne pianki dylatacyjne o grubości od 10-25 mm). Metoda ta znajduje zastosowanie tam, gdzie nie ma potrzeby stosowania izolacji termicznej lub ogrzewania podłogowego (korytarze, hole).

Grubość nominalna posadzki na warstwie pośredniej wynosi od 20 mm do 50 mm.

 

posadzka anhydrytowa na warstwie pośredniej

POSADZKA ANHYDRYTOWA AGILIA SOLS A NA WARSTWIE IZOLACYJNEJ (JASTRYCH PŁYWAJĄCY)

 

posadzka anhydrytowa na warstwie izolacyjnej

Posadzka na warstwie izolacyjnej, zwany także jastrychem pływającym, to jastrych oddzielony od podłoża nośnego warstwą izolacyjną (materiał izolacji termicznej i/lub akustycznej). Na warstwę izolacyjną musi być ułożona folia izolacyjna. Warstwa jastrychu o dużej sztywności wraz z warstwą izolacji tworzy drgający system poprawiający tłumienie odgłosu kroków, tłumienie dźwięków oraz poprawia termoizolacyjność. Aby zapobiec powstawaniu naprężeń, jako szczeliny dylatacyjne między jastrychem a pionowymi elementami budynku takimi jak ściany czy słupy, należy stosować elastyczne pianki dylatacyjne o grubości od 10-25 mm.

Sposób ten wykorzystywany jest w miejscach, gdzie istnieje potrzeba izolacji od podłoża lub niższej kondygnacji budynku, a także tam gdzie wymagana jest izolacja termiczna i akustyczna (powierzchnie użytkowe w obiektach handlowych i usługowych). Grubość nominalna posadzki na warstwie izolacyjnej wynosi od 35mm-50 mm.


POSADZKA ANHYDRYTOWA AGILIA SOLS A NA OGRZEWANIU PODŁOGOWYM

Posadzka ogrzewana jest jastrychem wykonanym na warstwie izolacyjnej w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym. Przy projektowaniu i wykonywaniu tego typu podłóg należy uwzględnić wiele szczegółów, umożliwiających uzyskanie dobrze funkcjonującego systemu ogrzewania podłogowego. Powinno się uwzględnić detale dotyczące konstrukcji, układania i eksploatacji systemu grzewczego. Jastrych ogrzewany musi spełnić wymagania dotyczące jastrychów wykonywanych na warstwie izolacyjnej. Elementy ogrzewania podłogowego powinny być „wtopione” w warstwę wylanego jastrychu.

 

wylewka jastrych na ogrzewaniu podlogowym

Płynny jastrych anhydrytowy Agilia Sols A przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego posiada szereg zalet:

  • Wysoki współczynnik przewodzenia ciepła.
  • Dzięki ciekłej konsystencji i dużej homogeniczności mieszanki produkt dokładnie „otula’’ elementy ogrzewania podłogowego, a dzięki temu szybko się nagrzewa i przenosi ciepło do pomieszczenia.

W porównaniu ze standardowymi posadzkami cementowymi np. z urządzeń typu "mixokret" istnieje możliwość ograniczenia wylewanej warstwy jastrychu – nad przewodami grzewczymi 30 mm.

Wykonania pól dylatacyjnych w dwóch wersjach:

  • powierzchnia nie ogrzewana – 900 m2
  • powierzchnia ogrzewana (ogrzewanie podłogowe) – 300 m2

Posadzka ta stosowana jest w miejscach gdzie zastosowane zostało ogrzewanie podłogowe (części mieszkalne i biurowe budynków). Grubość wylewanej warstwy nad przewodami grzewczymi wynosi 30 mm dla klasy C25.


POSADZKA ANHYDRYTOWA AGILIA SOLS A NA SPECJALNE KONSTRUKCJE PODŁOGOWE – PODŁOGI PODNIESIONE (DYSTANSOWE)

Podłoga podniesiona zwana również techniczną lub szczelinową jest specjalną konstrukcją, która tworzy szczelinę pomiędzy podłożem a jastrychem anhydrytowym służącą do przeprowadzenia instalacji (przewody elektryczne, rury itp.). Dzięki istniejącym w podkładzie jastrychowym klapom rewizyjnym możliwe jest prowadzenie wszelkiego rodzaju instalacji oraz zmiana sposobu ich użytkowania dostosowana do aktualnych potrzeb. Przy zastosowaniu podłóg podniesionych istnieje możliwość rozprowadzenia systemu wentylacji, klimatyzacji czy systemu grzewczego.

Stosowanie tego rodzaju podłóg zalecane jest w budynkach biurowych i administracyjnych, ale także w pomieszczeniach takich jak sale komputerowe, sale szkoleniowe czy warsztaty i pomieszczenia produkcyjne. Podłogi tego typu mogą przenosić znaczne obciążenia skupione i ciągłe.

 

250811lafarge2

Jastrych anhydrytowy na bazie siarczanu wapnia posiada szczególne właściwości takie jak brak skurczu, wysoką wczesną wytrzymałość, wysoką wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu oraz bardzo prosty sposób obróbki, co sprawia, że do podłóg podniesionych w systemie „na mokro” jest on stosowany najczęściej. Tego rodzaju podłogi mogą zostać pokryte wszystkimi dostępnymi na rynku rodzajami okładzin.


Zaletami tego rodzaju jastrychów w systemie podłóg technicznych „na mokro” są:

Wysoka wytrzymałość na obciążenia statyczne i dynamiczne. Wysoka sztywność konstrukcji, praktycznie zerowe ugięcie (f = 0,2 mm). Możliwość wykonania dużych powierzchni bez dylatacji – można je uzyskiwać dzięki minimalnej ekspansji liniowej 0,19 [mm/m] w okresie twardnienia podkładu. Możliwość stawiania i mocowania dowolnej konstrukcji ścian działowych bezpośrednio na powierzchni podkładu podłogowego. Wysokiej jakości równość powierzchni nie wymagająca szpachlowania. Wysoka odporność ogniowa oraz dymoszczelność – z tego powodu ścianki działowe ognioochronne mogą stać na podłodze. Wolna przestrzeń pod całą powierzchnią podłogi do prowadzenia instalacji – brak barier pod ścianami działowymi jak w przypadku podłogi modułowej. Dostęp do instalacji pod podłogą zapewniony przez otwory lub kanały rewizyjne przykryte płytami podłogowymi modułowymi 60 x 60 cm. Wysokie tempo robót. Możliwość udostępnienia podłogi innym ekipom budowlanym już po 48÷72h od wylania jastrychu anhydrytowego. Znakomite właściwości akustyczne – tłumienie dźwięków powietrznych i materiałowych przez masywną, ciągłą płytę nośną na elastycznej warstwie tłumiącej. Brak „klawiszowania” się płyt. Brak pogłosu i efektu „barakowego” (dudnienia). Możliwość zastosowania także w tzw. „pomieszczeniach mokrych” takich jak kuchnia, łazienka, co praktycznie jest niemożliwe w przypadku podłóg modułowych gdzie, istnieje ryzyko dostania się wody pod podłogę.

Napisz do nas

  • Proszę podać prawdziwego maila, żebyśmy mogli się z Państwem skontaktować!
  • Wysyłając zapytanie z formularza i klikając poniższy przycisk "wyślij zapytanie" zgadzam się na przetwarzanie danych zgodnie z klauzulą RODO na podstawie RODO art 6 ust. 1 lit. a

Zadzwoń:
Zadzwoń:662 055 846
Napisz do nase-mail